Głosowanie w sprawie spalarni, to nie są wybory. Dlatego wygląda ono inaczej. W tradycyjnych wyborach, to komisja wyborcza wydaje karty do głosowania. Karty są wydawane po sprawdzeniu danych osobowych. W głosowaniu dotyczącym spalarni, komisja zajmie się tylko liczeniem głosów. Nie ma weryfikacji, przy wydawaniu kart do głosowania. Karty może pobrać każdy, w Urzędzie lub z Internetu. Karty pobrane z internetu mogą być wydrukowane na dowolnej drukarce (nie musi być kolorowa). Adres, pod którym można pobrać kartę: https://miedzychod.pl/pliki/miedzychod/pliki/formularz_konsultacji_spo%C5%82ecznych.pdf
Weryfikacja będzie przeprowadzona już po oddaniu głosów. Dlatego na karcie, każdy głosujący musi podać imię, nazwisko oraz adres zamieszkania. W ten sposób będzie można zweryfikować, czy głos oddał mieszkaniec naszej gminy. Dlatego, że tylko mieszkańcy naszej gminy mogą brać udział w głosowaniu.
Każdy głosujący mógłby pobrać, wypełnić i wrzucić do urny (lub wysłać) więcej niż jedną kartę. Byłoby to jednak nieuczciwe. Dlatego zostanie przeprowadzona weryfikacja liczby głosów, oddanych przez tą samą osobę. Jeśli się okaże, że głosów tej samej osoby będzie więcej, wszystkie zostaną unieważnione. Następnie zostaną one zweryfikowane przez komisję, pod kątem pomyłki lub celowego działania.
Podobnie jak w każdych wyborach, nieważne będą też karty z głosami oddanymi na TAK i jednocześnie na NIE. Oraz te, na których głosujący nie zaznaczy żadnej opcji.
Urna do głosowania jest przezroczysta. Dlatego karty z oddanymi głosami będą do niej wrzucane w kopertach. Koperty będą dostępne przy urnie. W ten sposób dane osobowe osób głosujących pozostaną niejawne dla osób nieuprawnionych. Tajne pozostaną imiona, nazwiska oraz adresy osób głosujących. Kolejni głosujący – wrzucający karty do głosowania do urny, nie będą widzieli ani kto głosował, ani w jaki sposób.
Głosowanie odbędzie się w dniach od 10 do 24 marca. Urna znajdować się będzie w Urzędzie Miasta i Gminy, na paterze w Biurze Obsługi Interesanta. Wejście od strony Ogródka Jordanowskiego. WAŻNE – głosy wysłane pocztą, muszą dotrzeć do Urzędu, najpóźniej w ostatnim dniu głosowania. Czyli najpóźniej do 24 marca. Nie ma znaczenia data nadania, czyli data stempla pocztowego. Głosy, które napłyną po tym terminie, nie będą brane pod uwagę.
Komisja weryfikująca i licząca głosy, będzie się składała z sekretarza gminy, pracowników urzędu oraz dwóch radnych.