Zdjęcie ilustracyjne – interpretacja AI
Wielu mieszkańców nie da złego słowa powiedzieć o swoim mieście. Kocha się je, choćby było najbrzydsze. Ale chyba każdy chce, by miejsce, w którym mieszka było zadbane. Ale też wygodne do życia i ładne. Międzychód, w porównaniu z innymi nie jest najbrzydszym miastem. Ale przecież też nie najpiękniejszym. Bardzo wiele można jeszcze poprawić.
Właśnie w tym celu, miasto przygotowuje dokumentację GPR czyli Gminny Program Rewitalizacji. Po co? Po to, żeby spisać wszystkie problemy, którymi trzeba się zająć. Mogą to być problemy społeczne, gospodarcze, przestrzenne i środowiskowe. Więc zakres jest bardzo szeroki. Od bezrobocia, przez przeszkody dla niepełnosprawnych, uzależnienia, odpływ mieszkańców, bezrobocie, brak sklepów, zaniedbane budynki i podwórka, brak zieleni, brak oświetlenia, stref wypoczynku, brak kanalizacji, po hałas i dziury w ulicach… To oczywiście tylko niewielki wycinek problemów, z jakimi mogą się borykać mieszkańcy. Bo nie ma miast idealnych.
Propozycje zmian rewitalizacyjnych można zgłaszać dp 9 maja (tego roku). Na trzy sposoby – mailem na adres boi@miedzychod.pl, pocztą oraz osobiście w Urzędzie Miasta i Gminy, (Marszałka Piłsudskiego 2). Zgłaszać je mogą wszyscy chętni, czyli mieszkańcy, instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, koła, kluby, podmioty gospodarcze (firmy) i tym podobne. Termin jest nieprzekraczalny. Ważne, aby poruszany problem został dokładnie, w zrozumiały sposób opisany. Nie chodzi o ogólne uwagi w rodzaju “ludzie za dużo piją” albo “młodzież za bardzo śmieci”.
Propozycje będą przyjmowane WYŁĄCZNIE na specjalnych formularzach, które można pobrać tutaj: WORD PDF. Zgłoszenia złożone w innej formie, ale też bez danych kontaktowych, nie będą przyjmowane.
Dlaczego to jest ważne?
Dokument ten pozwala na pozyskanie dofinansowań. I to w niebagatelnych kwotach. Ze środków na rewitalizację korzysta bardzo wiele miast i gmin. W Międzychodzie, dokument ten powstaje (niestety) dopiero teraz. Szkoda, że nie powstał w poprzedniej kadencji. Gdyby był już gotowy, to do końca marca gmina mogłaby złożyć wnioski o dofinansowanie. Bez opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji nie jest możliwe składanie wniosków o te dofinansowania.
Plan będzie obowiązywał w latach 2026-2035 czyli aż 10 lat. Przez ten okres, będą realizowane zadania w nim opisane. Oczywiście w zależności od dostępnych środków finansowych. Zadania, które się w tym programie nie znajdą, będą mogły zostać zrealizowane na samym końcu listy lub dopiero w kolejnym planie.
Co jest w planie?
Z dokumentacją można się zapoznać, pobierając ją przy użyciu poniższych linków (pliki PDF):
Diagnoza służąca wyznaczeniu obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji
Uchwała ws. wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji
Uchwała ws. przystąpienia do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji
Zostały wytyczone tzw. obszary zdegradowane. Są to tereny, na których występuje tzw. “koncentracja problemów” wpływająca na niski poziom jakości życia. Na mapie oznaczone są kolorem żółtym. Nie jest to wymysł międzychodzkich urzędników. Stwierdzono to w oparciu o wytyczne z ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji.
Kolorem czerwonym, wykreślony też został obszar rewitalizacji. Czyli taki, który wymaga szczególnej interwencji. Posiada najwięcej problemów, więc wymaga działań naprawczych. Np. gospodarczych, środowiskowych, przestrzennych, technicznych itp. Teren ten został potraktowany jako priorytetowy dla całej gminy. Jak widać na załączonej w dokumentacji mapie, jest to prawie cały obszar miasta. Jego najstarsza historycznie część.
Ważne decyzje.
Program rewitalizacji, wyznaczy rozwój gminy, a głównie miasta, na wiele kolejnych lat. Dlatego warto włączyć się w prace nad nim. Mieszkańcy, czy to indywidualnie, czy to w sposób sformalizowany, po raz kolejny mają możliwość decydowania o swojej przyszłości. I są to decyzje ważniejsze nawet, od ostatnio rozstrzyganej kwestii spalarni.