W ten weekend (6-8 września) Seelow – nasze partnerskie miasto w Niemczech, obchodziło swoje święto. Dni Miasta Seelow. Na zaproszenie nowego burmistrza Roberta Nitza z wizytą wybrał się burmistrz Krzysztof Sobkowski, z zastępcą Damianem Stachowiakiem.
Wizyta była okazją do podpisania umowy o współpracy pomiędzy Seelow, a wszystkimi jego miastami partnerskimi czyli Międzychodem, Kostrzynem nad Odrą i niemieckim Moers. Chodzi głównie o współpracę kulturalną i sportową. Na Dniach Miasta wystąpiła nasza Orkiestra Dęta (Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego) pod batutą kapelmistrza Daniela Ebertowskiego. Oraz zespoły Studia Tańca Stif Iwony Firlej.
Niemcy wystąpią u nas, w Mniszkach na Smażeniu Powideł.
Oto treść umowy…
POTWIERDZENIE PARTNERSTWA MIAST
POMIĘDZY MIASTEM SEELOW
A MIASTEM MIĘDZYCHÓD
Seelow, dn. 07 września 2024
W duchu przyjaźni i wspólnej idei europejskiej miasto Międzychód i miasto Seelow niniejszym potwierdzają swoje partnerstwo miast.
Umowa ta została podpisana po raz pierwszy 5 września 1998 roku i od tego czasu służy jako symbol bliskiej współpracy polsko-niemieckiej i wzajemnego zrozumienia między naszymi miastami.
Naszym wspólnym celem jest dalszy rozwój stosunków polsko-niemieckich i pogłębianie współpracy między mieszkańcami obu miast. Poprzez intensywną wymianę, wspólne projekty i różnorodne inicjatywy chcemy wzmacniać zrozumienie i solidarność między naszymi społecznościami.
Niniejszym dokumentem Międzychód i Seelow po raz kolejny zobowiązują się do dalszego wspierania przyjaznych stosunków i partnerstwa oraz do ścisłej współpracy.
KRZYSZTOF SOBKOWSKI
Burmistrz
Miasta Międzychód
ROBERT NITZ
Burmistrz
Miasta Seelow
Burmistrzowie miast z podpisanymi dokumentami o współpracy.
Spotkanie było też okazją do rozmowy na temat niemieckich rozwiązań w zarządzaniu gminą i miastem. Być może część z nich da się z pożytkiem zastosować u nas. Miasto Seelow jest dużo mniejsze od Międzychodu. Ale również jest miastem powiatowym – powiatu Märkisch-Oderland. Choć większe od Seelow w tym powiecie jest inne miasto – Strausberg, które liczy aż prawie 27 tysięcy mieszkańców. Może warto też wspomnieć, że Seelow w średniowieczu jako wieś Żelów należał do diecezji lubuskiej, wchodzącej w skład metropolii gnieźnieńskiej (do 1424 roku).