Autobusy
Z całą pewnością z Placu zniknie dworzec autobusowy. Rozważane jest pozostawienie zatoczki dla pasażerów wysiadających z autobusów. Przede wszystkim pracowniczych. Ale jest też możliwe przygotowanie przystanku dla wysiadających, na Placu Rolnym, czyli po sąsiedzku. Osoby dojeżdżające do Międzychodu samochodami osobowymi, mogłoby je parkować na tamtejszym parkingu. A więc mniej samochodów, parkowałoby na Kościuszki.
Nowa lokalizacja dworca, planowana jest na górnym parkingu przy Wałach Jana Kazimierza. Ma to wiele zalet. Pozwoli na dużo łatwiejszy dojazd autobusów. Nie będą musiały przeciskać się przez miasto. Zaletą jest też pobliski duży parking. Pasażerowie autobusów coraz częściej przyjeżdżają na dworzec własnymi samochodami. Są to często mieszkańcy okolicznych miejscowości nawet Drezdenka, Międzyrzecza i Skwierzyny. Korzystają z połączenia do Poznania. Ich samochody nie będą pozostawiane na Kościuszki.
Uczniowie z dawnego Ekonomika będą mieli na dworzec nieco dalej, za to z byłego Rolnika bliżej. Odległość nowego dworca od obecnego nie jest na tyle duża, by miała komplikować życie podróżnych. Nadal jest to ścisłe centrum miasta. A co ważne, poza ścisłą zabudową. Mieszkańcy Placu Kościuszki już od jakiegoś czasu uskarżali się na sąsiedztwo autobusów. Na hałas silników i spaliny. Jest szansa, że przy Wałach, autobusy nie będą nikomu przeszkadzały.
Zieleń
Oczywiście na Kościuszki musi wrócić dąb. W planach jest przeniesienie dorosłego drzewa, choć nie będzie ono tak duże jak poprzednie. Nie jest to możliwe z powodów biologicznych. Tak duże drzewo raczej by się już nie ukorzeniło. Poza tym nie miałoby to większego sensu, ponieważ bardzo dorosłe drzewo miałoby przed sobą niewiele lat życia. A chodzi przecież o to, by stało jak najdłużej. Będzie więc to drzewo około 20. letnie. Na tyle duże, by zdobić plac, na tyle młode, by stało tam kolejne kilkadziesiąt lat.
Nie są na Placu planowane wysokie rośliny, czyli krzewy. Głównie z powodu zachowania otwartego charakteru tego miejsca. Nie powinien być on optycznie dzielony na mniejsze przestrzenie. Poza tym, można założyć, że krzewy byłoby trudno utrzymać w należytym stanie sanitarnym. Takie ustronne miejsca często są wykorzystywane jako toalety pod chmurką.
Dotychczas istniejący tam trawnik powinien zostać zdecydowanie powiększony. Jednak uzupełniony o kwiaty i inne, niskie rośliny kwitnące. Plac powinien być kolorowy i pachnący przez większą część roku. Dlatego, że im więcej w mieście miejsc przyjemnych dla oka, tym lepiej.
Parking
Na Placu powinna być zachowana możliwość zostawiania samochodów. W związku z brakiem miejsc parkingowych w mieście, grzechem byłoby wyłączać tą przestrzeń. Musi być też możliwość przyjechania samochodem na wydarzenia kulturalne w CAK, czy do biblioteki.
Plac leży w bezpośrednim sąsiedztwie placówki kulturalnej. Dlatego parking powinien być naturalnym jej przedłużeniem. Powinien nadawać się do organizowania niewielkich imprez typu kiermasze, wystawy i tym podobne. Jest to też idealne miejsce na kino samochodowe.
Miejsce wypoczynku
Plac jest otoczony budynkami mieszkalnymi. Z tego względu nie powinien się on stać miejscem spontanicznych spotkań z wykorzystaniem alkoholu i głośnej muzyki. A więc ilość ławek i innego rodzaju siedzisk powinna być ograniczona. Nie powinny się też one znajdować w miejscach niewidocznych, zadaszonych czy wygrodzonych. Należy tak zorganizować Plac, by nie dawać powodu do ewentualnych interwencji policji i do niezadowolenia mieszkańców.
Dlatego też tężnia powinna znaleźć się nad brzegiem jeziora. W miejscy oddalonym od domów, a co ważniejsze z ładnym widokiem.
Konkurs
Na konkurs dotyczący zagospodarowania Placu Kościuszki zgłoszonych zostało 7 prac. Część z nich nie odpowiada założeniom, część jest niemożliwa do zrealizowania ze względów technicznych. Można powiedzieć – autorzy zanadto popuścili wodze fantazji. Zostały wybrane trzy najbardziej odpowiadające założeniom konkursy. Jednak żaden z tych projektów nie spełnia wszystkich wymagań. Na przykład przystanek dla autobusów w miejscu, w którym nie może się on znajdować ze względów bezpieczeństwa. Albo meble uliczne (ławki) w miejscu najbardziej odpowiednim na wydarzenia kulturalne (mogłyby zagrażać bezpieczeństwu). Czy też nawierzchnia nieharmonizująca z historycznym charakterem miejsca.
Wybór jednej z trzech koncepcji oznacza, że modernizacja Placu Kościuszki zostanie przeprowadzona w takim właśnie stylu. Koncepcja ta zostanie jednak dostosowana do realiów. Czyli do funkcji, jakie powinien spełniać Plac Kościuszki i do jego historycznego wyglądu.
Konsultacje
Pod tym adresem (linkiem), można oddać głos na najlepszą Waszym zdaniem koncepcję. Głosy te będą wzięte pod uwagę podczas ustalania przez fachowców ostatecznych rozwiązań, które zakończą się projektem, a następnie realizacją.
https://miedzychod.konsultacjejst.pl/konsultacje/01936780-5ff0-4af9-8ac2-63fb63bab641
Można się tam też z nimi zapoznać w materiałach, zawartych w plikach PDF.